post


Když jsem letěl do JAR, tedy do Jihoafrické republiky, poprvé, byl náš svět ještě docela jiný než dnes. Krátce po miléniu už jsme sice měli daleko více cestovatelské svobody než dříve, ale ty podmínky stále ještě nebyly právě ideální. A tak jsem musel:

  • Navštívit cestovní kancelář, abych se tu osobně dohodl s úřednicí u počítače, jakou že chci letenku. Ona tu pak docela dlouho ťukala na klávesnici, a když jsem pak složil v hotovosti požadovanou částku, vytiskla mi sešitek papírových letenek.
  • Později jsem pak musel do téže cestovní kanceláře znovu. Protože bylo potřeba vízum a jihoafrická ambasáda sídlila a sídlí v Praze, odkud nejsem a kam bych se v jejích úředních hodinách nedostal. A tato cestovní kancelář ode mne převzala pas a za úplatu ho dopravila na ono velvyslanectví a po vyřízení víza zase zpátky.
  • Na toto velvyslanectví jsem si rovněž v předstihu napsal. Poslal jsem tam dopis, zda by mi neposkytli nějaké ty informace o cestování do této mně neznámé země. A měl jsem štěstí, protože mi nejen odpověděli, ale poslali mi i velkou a naditou obálku plnou prospektů, které nemohly nezaujmout.
  • Vybral jsem si v nich zajímavě vypadající bydlení a zarezervoval si ho. Jak? Došel jsem na poštu a odtud oněm ubytovatelům poslal za nekřesťanské peníze fax. A po pár podobných faxech bylo i bydlení zajištěné.
  • Pak už jsem si jenom koupil na nádraží jízdenku na vlak, odjel do Prahy a odletěl. A zažil to, co jen tak někdo z našinců nezažije. Stálo to za to, a tak jsem byl následně v oné zemi už dvacetkrát. A zanedlouho poletím po jednadvacáté.

obrázek internetu

Ale za těch třiadvacet let už se mnohé změnilo. A to k lepšímu. A co za většinou z těch pozitivních změn stojí? Internet.

Když tam chci letět v současnosti, pak stejně jako v posledních mnoha letech nemusím vlastně absolvovat skoro nic z toho, co tehdy na počátku. Najdu patřičnou www cestovní kanceláře a na té si sám vyberu ve vyhledávači letenku, kterou si tu hned zarezervuji. Pak ji přes internetové bankovnictví zaplatím a dostanu ji e-mailem. Bydlení seženu tak, že si prohlédnu pár www, na které už jsem zvyklý a s nimiž jsem spokojen, na zvolené www si bydlení rezervuji i zaplatím. Na další www si zamluvím taxi z letiště, na další si koupím online jízdenku na vlak. A je to.

klávesnice počítače

Www stránky mi prostě poskytují skvělé služby. A za nic na světě bych se nevrátil do dob, kdy jsem je ještě neměl k dispozici.